تبلیغات
قالب در دست ساخت است و به دلیل پاره ای تغییرات ممکن است نمایش محتوا با مشکل همراه باشد - خواتش شعر "... و تباهی آغاز یافت" با صدای شاملو
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
خواتش شعر "... و تباهی آغاز یافت" با صدای شاملو

 آلبوم باغ آینه

شعر احمد شاملو

موسیقی مرتضی حنانه


---------------------------------------------------------------------پس پای ها استوارتر بر زمین بداشت * تیره ی پُشت راست کرد * گردن به غرور برافراشت * و فریاد برداشت : اینک من ! آدمی ! پادشاهِ زمین !

و جانداران همه از غریو او بهراسیدند * و غروری که خود به غُرّش او پنهان بود بر جان داران همه چیره شد * و آدمی جانوران را همه در راه نهاد * و از ایشان برگذشت * و بر ایشان سَر شد از آن پس که دستان خود را از اسارت خاک باز رهانید .


پس پُشته ها و خاک به اطاعت آدمی گردن نهادند * و کوه به اطاعت آدمی گردن نهاد * و دریاها و رود به اطاعت آدمی گردن نهادند * و تاریکی و نور به اطاعت آدمی گردن نهادند * هم چنان که بیشه ها و باد * و آتش، آدمی را بنده شد * و از جانداران هر چه بود آدمی را بنده شدند ، در آب و به خاک و بر آسمان ؛ هر چه بودند و به هر کجای * و مُلک جهان او را شد * و پادشاهی آب و خاک ، او را مسلم شد * و جهان به زیر نگین او شد به تمامی * و زمان در پنجه ی قدرت او قرار گرفت * و زرّ آفتاب را سکه به نام خویش کرد از آن پس که دستان خود را از بنده گی ی خاک باز رهانید .


پس صورت خاک را بگردانید * و رود را و دریا را به مُهر خویش داغ برنهاد به غلامی * و به هر جای ، با نهاد خاک پنجه در پنجه کرد به ظفر * و زمین را یک سره بازآفرید به دستان * و خدای را ، هم به دستان ؛ به خاک و به چوب و به خرسنگ * و به حیرت در آفریده ی خویش نظر کرد ، چرا که با زیبایی ی دست کار او زیبایی ی هیچ آفریده به کس نبود * و او را نماز بُرد ، چرا که معجزه ی دستان او بود از آن پس که از اسارت خاک شان وارهانید .


پس خدای را که آفریده ی دستان معجزگر او بود با اندیشه ی خویش وانهاد * و دستان خدای آفرین خود را که سلاح پادشاهی ی او بودند به درگاه او گسیل کرد به گدایی نیاز و برکت .


کفران نعمت شد * و دستان توهین شده آدمی را لعنت کردند چرا که مقام ایشان بر سینه نبود به بنده گی .


و تباهی آغاز یافت

---------------------------------------------------------------------

دریافت شعر خوانیمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.